Teatr Miejski w Lesznie

Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka


Menu główneTomasz Ritter - recital fortepianowy (LESZNO BAROK PLUS)

29 sierpnia 2021
29 sierpnia / godz. 19.00
recital fortepianowy

KUP BILET

 

W programie:

J. S. Bach - Sinfonia z II Partity c-moll BWV 826
Józef Elsner - Polonez E-dur na temat uwertury do opery Lodoiska Rudolpha Kreutzera
Vasily Karaulov - Wariacje na temat rosyjskiej pieśni
Jan Ladislav Dussek - Wariacje na temat pieśni Sherperds, I have lost my love
Karol Kurpiński - Polonez na temat Rule Britannia i God save the King
Franciszek Lessel - Fantazja C-dur op.8
Fryderyk Chopin - Ballada As-dur op. 47
Julian Fontana - Fantazja na motywach z opery Lunatyczka Belliniego op. 14
Franz Schubert / Ferenc Liszt - Die Doppelganger Die Junge Nonne Die Stadt c-moll Der Wanderer
Fryderyk Chopin - Nokturn c-moll op. 48 nr 1
Vincenzo Bellini / Fryderyk Chopin - aria Casta diva
Józef Nowakowski - Fantaisie brillante na motywach opery Linda di Chamounix Donizettiego op. 35

 

Tomasz Ritter – pianista / fortepianista / klawesynista

Interpid adventurer” – „Nieustraszony poszukiwacz przygód”. Taki przydomek zyskał Tomasz Ritter w magazynie „International Piano” po jego recitalu w Berlinie wiosną 2019 roku. Odkąd w wieku dziesięciu lat zasiadł w Pradze za fortepianem z czasów Mozarta, jego zainteresowania muzyczne – obok fortepianu współczesnego – rozszerzyły się na muzykę dawną oraz dawne instrumentarium: fortepiany historyczne, klawikordy, klawesyny.

We wrześniu 2018 roku został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie.
„Jego interpretacja jest wyjątkowa, niepowtarzalna” – pisał po konkursie jeden z recenzentów.

Jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in.:

  • IX Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2011, I nagroda i Rubinowa Szpila Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej).,
  • VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Młodych Muzyków w Enschede (2010, I nagroda i Nagroda Dziennikarzy).

W  roku 2017 otrzymał I nagrodę w kategorii klawesynu na konkursie Bachowskim w Koroliow (Rosja). W roku 2018 był nominowany do „Paszportów Polityki” w kategorii „Muzyka Poważna, a w roku następnym - do nagrody “Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii “Odkrycie roku”.

Edukację rozpoczął w rodzinnym Lublinie w Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego u Bożeny Bechty-Krzemińskiej. W 2008 został uczniem Iriny Rumiancewej-Dabrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie. W tamtym czasie wielkie znaczenie miały dla niego spotkania z Wiktorem Mierżanowem i Tatianą Szebanową. Równolegle zdobywał  doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z Petrem Šeflem z Pragi oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera, Urszuli Bartkiewicz (klawesyn), Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Steiera i Tobiasa Kocha (fortepiano) m.in. w ramach Dni Muzyki Dawnej w Esterháza na Węgrzech, w Royaumont we Francji i w polskich Radziejowicach.

Jego zainteresowania zaprowadziły go na studia na Wydziale Wykonawstwa Historycznego i Współczesnego w Moskiewskim Konserwatorium im. P. Czajkowskiego, które w 2019 roku ukończył z wyróżnieniem. Studiował pod kierunkiem Alexeia Lubimova (fortepian i fortepian historyczny), Marii Uspienskiej i Alekseja Szewczenki (klawesyn). Obecnie odbywa studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu u Huberta Rutkowskiego (fortepian, fortepian historyczny) oraz Menno van Delfta (klawesyn).

Brał udział w wielu festiwalach muzycznych: Chopin i jego Europa w Warszawie, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Rubinstein Piano Festival w Łodzi, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Chopin w barwach jesieni w Antoninie, Festiwal Braci Wieniawskich w Lublinie, Hudebni Festival Ludwiga van Beethovena w Teplicach (Czechy), Nohant Festival Chopin (Francja), Pianotune Festival w Hasselt i Maasmechelen (Belgia), Dekabrskije wieczera w Moskwie, Chopin-Festival Hamburg. Grał m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonia Varsovia, Orkiestrą XVIII wieku, Orkiestrą Historyczną, Bach Collegium Japan pod batutą Łukasza Borowicza, Iana Hobsona, Jerzego Maksymiuka, Grzegorza Nowaka, Dirka Vermeulena, Maasaki Suzuki.

 
Przejdź na stronę: Logo - Instytucja Kultury Miasta LesznaPrzejdź na stronę: Logo - SWWPrzejdź na stronę: Logo - Lexus

Stopka

Zamknij