Działający od 1 kwietnia 2016 r., powstały na bazie Centrum Kultury i Sztuki, Teatr Miejski w Lesznie jest jednym z najmłodszych publicznych teatrów w Polsce. Organami założycielskimi leszczyńskiego Teatru są Miasto Leszno i Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Już od pierwszych chwil placówka mocno wpisała się w krajobraz kulturalny Wielkopolski i Ziemi Leszczyńskiej. Powołanie do życia teatru stało się historycznym momentem w polityce kulturalnej miasta i województwa. Dzięki niemu Leszno wzmocniło swoją pozycję ambitnego ośrodka subregionalnego, który skupia wokół siebie zainteresowanie, z powodzeniem tworząc nową jakość kulturalną. (Trzeba przy tym dodać, że Leszno jest miastem o bogatych tradycjach teatralnych - stały, repertuarowy teatr profesjonalny istniał tu już przed wojną).
Założycielem i pierwszym dyrektorem Teatru Miejskiego w Lesznie był Błażej Baraniak (do końca maja 2020 roku). Konsultantem dyrektora ds. artystycznych (6-30 kwietnia 2016), a następnie kierownikiem działu artystycznego (od maja 2016 do czerwca 2018) była aktorka Beata Kawka. W tym czasie leszczyński teatr pojawił się na teatralnej mapie Polski. Od września 2018 do sierpnia 2020 roku funkcję kierownika ds. artystycznych sprawował Jerzy Satanowski. Od września 2019 do końca sierpnia 2021 obowiązki dyrektora pełnił Zbigniew Rybka.Od września 2021 dyrektorem Teatru Miejskiego jest Maciej Mizgalski.
W ciągu kilku lat działalności Teatr Miejski nawiązał kooperację z innymi scenami, współpracuje ze znakomitymi twórcami, jest pomysłodawcą i organizatorem licznych projektów kulturalnych, aktywnie współpracuje z lokalnym środowiskiem, zdobywa zaufanie widzów. To miejsce prężne artystycznie, z pozytywną energią i inspirującą przyszłością...
Siedziba Teatru Miejskiego mieści się w zabytkowym budynku, powstałym w II poł. XIX w. (prawdopodobnie pomiędzy 1850 a 1875) na działce, która zgodnie z wolą dziedzica Leszna, Rafała Leszczyńskiego, od II poł. XVII w. była użytkowana przez działające w mieście od 1627 roku Bractwo Kurkowe. Bractwo formalnie weszło w posiadanie tego efektownego, stylizowanego na pałac ziemiański gmachu dopiero w 1902.
Na początku XX w. zabytek pełnił funkcję strzelnicy, kręgielni, restauracji, sali balowej i ulubionego miejsca spotkań leszczynian. Dawna strzelnica leszczyńskiego Bractwa była przez dekady ważnym centrum kulturotwórczym, gdzie tętniło życie artystyczne, towarzyskie i patriotyczne Leszna (było to miejsce zebrań, koncertów, wieczornic, amatorskich spektakli przygotowywanych i wystawianych z myślą o pielęgnowaniu i doskonaleniu języka polskiego; rodzaj głównej miejskiej świetlicy środowiskowej, w której działały różnorodne zespoły artystyczne, etc.).
W związku z tak dużym zainteresowaniem budynek został w 1909 rozbudowany o zadaszony taras połączony z salą balową, a starsze jego części poddano restauracji. Kolejną przebudowę przeprowadzono w latach 1927-1935. W okresie tym na sali balowej pojawiła się scena, modernizacji poddano również kręgielnię.
Po wojnie w związku z rozwiązaniem Bractwa, gmach niszczał, aż w 1947 roku został przekazany pod zarząd Miasta. W 1954 roku "Strzelnicę" zamieniono na dom kultury z widownią na 420 miejsc. Obiekt raz jeszcze przebudowano w latach 1979-84, likwidując salę widowiskową i dodając piętro. W 1993 został wpisany do rejestru zabytków.
Film o początkach Teatru Miejskiego w Lesznie znajdziecie Państwo TUTAJ.