Teatr Miejski w Lesznie

Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Kontrast domyślny - klasyczna wersja serwisu

Wyszukiwarka


Menu główneOrkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej w Warszawie (LESZNO BAROK PLUS)

28 sierpnia 2021
{n_title2}

28 sierpnia / godz. 19.00
koncert

KUP BILET

W programie koncertu:

Sonata C-dur BWV 1037 (wersja na ork. smyczkową) J. S. Bacha
Serenada na smyczki op. 2 M. Karłowicza

A po przerwie:
Suita G-dur na smyczki I. J. Paderewskiego
Romeo i Julia – Suita na smyczki S. Prokofiewa
 • Montecchi i Capuletti
 • Maski
 • Romeo at the Tomb of Juliet
 • Śmierć Tybalta

 •  

  ORKIESTRA KAMERALNA FILHARMONII NARODOWEJ to zespół nawiązujący do wieloletniej i bogatej tradycji uprawiania kameralistyki przez artystów wywodzących się z Filharmonii Warszawskiej. Pierwsze zespoły kameralne powstawały tu już na początku ubiegłego stulecia. W latach 60. i 70. na estradach całego świata odnosił sukcesy zespół Kameralistów Filharmonii Narodowej kierowany przez Karola Teutscha.

  Lata 90. to okres działalności zespołu smyczkowego, który koncertował z wybitnymi solistami (Konstanty A. Kulka, Nigel Kennedy), dokonując nagrań płytowych i telewizyjnych.

  Z okazji 100-lecia Filharmonii w Warszawie, reaktywowano zespół pod nazwą Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej. Pierwszy koncert miał miejsce 10 lutego 2002 r. Zespół utworzyli czołowi instrumentaliści Filharmonii Narodowej, wśród nich członkowie byłego zespołu Karola Teutscha. Kierownikiem artystycznym zespołu został Jan Lewtak – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Zenona Brzewskiego i Mirosława Ławrynowicza, laureat konkursów skrzypcowych i nagrody Komitetu ds. Radia i Telewizji, artysta o bogatym dorobku solowym i kameralnym.

  Z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej występowali m.in.: Salvatore Accardo, Hrachya Avanesyan, Boris Berezovsky, Jean Louis Capezzali, Łukasz Długosz, Marek Drewnowski, Urszula Dudziak, Chiara Enderle, Lorenzo Gatto, Evelyn Glennie, Ilya Gringolts, Philippe Giusiano, Yossif Ivanov, Andrzej Jagodziński, Jakub Jakowicz, Krzysztof Jakowicz, Isabelle van Keulen, Konstanty Andrzej Kulka, Roby Lacatos, Dmitri Makhtin, Adam Makowicz, Ewa Małas-Godlewska, Shlomo Mintz, Grzegorz Nowak, Artur Pachlewski, Mariusz Patyra, Baiba Skride, Anna Maria Staśkiewicz, Małgorzata Walewska, Agata Szymczewska.

  W 2003 roku zespół nagrał płytę z Czterema porami roku Vivaldiego. Partię solową wykonał Jan Lewtak, orkiestrę zaś prowadził Antoni Wit. W 2008 roku ukazała się płyta wydana przez firmę Lipinski Sound zawierająca Cztery pory roku Vivaldiego, którą zespół pod kierownictwem Jana Lewtaka nagrał z Mariuszem Patyrą w partii solowej. W tym samym roku Orkiestra pod dyrekcją Antoniego Wita nagrała dla firmy Naxos płytę z utworami Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę smyczkową.

  W lutym 2009 roku, w 100. rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz zespół wystąpił w Filharmonii Narodowej z monograficznym programem zawierającym dzieła tej wybitnej kompozytorki i dokonał prawykonania odnalezionych dwóch jej utworów: Sinfonietty z 1929 roku oraz Symfonii z 1946 roku. Dzieła te znalazły się na płycie poświęconej twórczości Bacewicz na orkiestrę smyczkową nagranej przez Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej dla Sony Music. W grudniu 2011 roku odbył się koncert uświetniający jubileusz 10-lecia istnienia Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej, który został zarejestrowany i wydany na płycie (Filharmonia Narodowa / CD Accord). Nagranie to otrzymało nominację do nagrody Fryderyk 2013.

  W lutym 2013 roku płyta z dziełami Krzysztofa Pendereckiego wydana przez Naxos uhonorowana została nagrodą Grammy. Nagrodzony album zawiera utwór Fonogrammi w wykonaniu zespołu pod dyrekcją Antoniego Wita.

  W 2016 roku zespół wystąpił w Tokyo Opera City Concert Hall w Japonii, a w czerwcu 2019 w Seoul Arts Center w Korei Płd.
  Instytucja Kultury Miasta Leszna Instytucja współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego Bilety 24 Maskarada

  Stopka

  Zamknij