Teatr Miejski w LesznieDziałający od 1 kwietnia 2016 r., powstały na bazie Centrum Kultury i Sztuki, Teatr Miejski w Lesznie jest jednym z najmłodszych publicznych teatrów w Polsce. Organami założycielskimi leszczyńskiego Teatru są Miasto Leszno i Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Już od pierwszych chwil placówka mocno wpisała się w krajobraz kulturalny Wielkopolski i Ziemi Leszczyńskiej. Powołanie do życia teatru stało się historycznym momentem w polityce kulturalnej miasta i województwa. Dzięki niemu Leszno wzmocniło swoją pozycję ambitnego ośrodka subregionalnego, który skupia wokół siebie zainteresowanie, z powodzeniem tworząc nową jakość kulturalną. (Trzeba przy tym dodać, że Leszno jest miastem o bogatych tradycjach teatralnych - stały, repertuarowy teatr profesjonalny istniał tu już przed wojną).

Założycielem i pierwszym dyrektorem Teatru Miejskiego w Lesznie był Błażej Baraniak, pierwszą kierownik artystyczną znana aktorka Beata Kawka. Pod ich kierownictwem leszczyński teatr zaistniał na teatralnej mapie Polski, odnosząc swoje pierwsze sukcesy.

W ciągu 3 lat działalności Teatr Miejski przygotował ponad 30 premier, w tym aż 13 prapremier, rocznie gra ponad 150 spektakli dla ok. 20 tys. widzów, nawiązał kooperację z innymi scenami, współpracuje ze znakomitymi twórcami, jest pomysłodawcą i organizatorem licznych projektów kulturalnych, aktywnie współpracuje z lokalnym środowiskiem, zdobywa zaufanie widzów. To miejsce prężne artystycznie, z pozytywną energią i inspirującą przyszłością...

Siedziba Teatru Miejskiego mieści się w zabytkowym budynku, powstałym w II poł. XIX w. (prawdopodobnie pomiędzy 1850 a 1875) na działce, która zgodnie z wolą dziedzica Leszna, Rafała Leszczyńskiego, od II poł. XVII w. była użytkowana przez działające w mieście od 1627 roku Bractwo Kurkowe. Bractwo formalnie weszło w posiadanie tego efektownego, stylizowanego na pałac ziemiański gmachu dopiero w 1902.

Na początku XX w. zabytek pełnił funkcję strzelnicy, kręgielni, restauracji, sali balowej i ulubionego miejsca spotkań leszczynian. Dawna strzelnica leszczyńskiego Bractwa była przez dekady ważnym centrum kulturotwórczym, gdzie tętniło życie artystyczne, towarzyskie i patriotyczne Leszna (było to miejsce zebrań, koncertów, wieczornic, amatorskich spektakli przygotowywanych i wystawianych z myślą o pielęgnowaniu i doskonaleniu języka polskiego; rodzaj głównej miejskiej świetlicy środowiskowej, w której działały różnorodne zespoły artystyczne, etc.).

W związku z tak dużym zainteresowaniem budynek został w 1909 rozbudowany o zadaszony taras połączony z salą balową, a starsze jego części poddano restauracji. Kolejną przebudowę przeprowadzono w latach 1927-1935. W okresie tym na sali balowej pojawiła się scena, modernizacji poddano również kręgielnię.

Po wojnie w związku z rozwiązaniem Bractwa, gmach niszczał, aż w 1947 roku został przekazany pod zarząd Miasta. W 1954 roku "Strzelnicę" zamieniono na dom kultury z widownią na 420 miejsc. Obiekt raz jeszcze przebudowano w latach 1979-84, likwidując salę widowiskową i dodając piętro. W 1993 został wpisany do rejestru zabytków.


Film o początkach Teatru Miejskiego w Lesznie znajdziecie Państwo TUTAJ.
Instytucja Kultury Miasta Leszna Instytucja współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego Bilety 24 Maskarada

Stopka

Zamknij