Teatr Miejski w Lesznie

Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka


Menu główneZofia de Ines

Zofia de Ines
Scenografka teatralna, operowa, baletowa, filmowa i telewizyjna, znana również ze swych prac w Danii, Hiszpanii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach, do których docierały z jej przedstawieniami polskie teatry. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej (1972) i Studium Scenografii w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1975). Debiutowała scenografią do sztuki Tadeusza Różewicza „Białe małżeństwo” na scenie Teatru Współczesnego we Wrocławiu, a następnie powtórzyła tę pracę w jednym z amerykańskich teatrów. Odtąd stała się u nas jednym z najbardziej wziętych scenografów teatralnych, zapraszana przez najwybitniejszych polskich reżyserów i najbardziej znane teatry.

Ma w dorobku ponad sto różnych realizacji w kraju i za granicą. Pracowała m.in. z takimi reżyserami, jak Henryk Baranowski, Kazimierz Braun, Adam Hanuszkiewicz, Jerzy Krasowski, Jerzy Jarocki, Maciej Prus, Marek Weiss-Grzesiński, Krzysztof Babicki, Maciej Wojtyszko, Mariusz Treliński, Krzysztof Zaleski, Anna Augustynowicz, projektując scenografie i kostiumy do bardzo różnorodnego repertuaru: od Szekspira aż po Geneta i Różewicza.

Przez wiele lat współpracowała z twórcą polskiego teatru pantomimy Henrykiem Tomaszewskim. Tworzyła dla najlepszych polskich teatrów dramatycznych i dla większości scen operowych w kraju.
Jej indywidualne wystawy projektów scenograficznych prezentowane były m.in. w Paryżu i Darmstadcie. Uczestniczyła też w wystawach międzynarodowych w kraju i za granicą.

Więcej:
https://culture.pl/en/artist/zofia-de-ines-lewczuk-zofia-de-ines# http://www.encyklopediateatru.pl/autorzy/5627/zofia-ines-de
Zofia de Ines


Przejdź na stronę: Logo - Instytucja Kultury Miasta LesznaPrzejdź na stronę: Logo - SWWPrzejdź na stronę: Logo - Lexus

Stopka

Zamknij