Teatr Miejski w Lesznie

Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka


Menu głównePEREGRINUS

Jerzy Zoń
PEREGRINUS
Czas trwania 50 minut
Data premiery 18, 19 maja 2015 (Mediolan)
 

Opis

…I tak się właśnie kończy świat
Nie hukiem ale skomleniem...


T. S. Eliot (przekład: Cz. Miłosz)

 

Inspirowany poezją T. S. Eliota wędrujący spektakl uliczny pokazuje dzień z życia współczesnego everymana. W efektownej wizualno-choreograficznej formie, z groteskowym przymrużeniem oka, dotkliwie obnaża pułapki współczesnego świata, w które masowo dajemy się łapać, bezrefleksyjnie tracąc linie papilarne naszych dusz.

Współczesny Everyman, którego życie "zawieszone" jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji "drogę przez życie" identyfikuje z "drogą do pracy". Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja "cyfrowa" - smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią – konsumpcją. Domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepu.

Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech. Czy zbiorowe opętanie Peregrinusów ma swój kres? Czy w tej podróży padamy ofiarami dybuków czy może sami się nimi stajemy?

W świecie, gdzie życie tak naturalnie łączy się z życiem, gdzie kwiat nawet w powiewie wiatru łączy się z innymi kwiatami, gdzie łabędź zna wszystkie łabędzie, tylko ludzie budują sobie samotność.
(Antoine de Saint-Exupéry)

 

Spektakl prezentowany był w Anglii, Chinach, Chorwacji, we Francji, w Gruzji, Hiszpanii, Iranie, Japonii, Kanadzie, Korei, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii (nagroda Tony’ego Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego na Babel Fast w Targoviste 2016), USA, we Włoszech oraz w wielu miastach Polski.

W pięć sezonów od premiery przedstawienie pokazano na ponad 50 festiwalach na całym świecie, wśród których najważniejsze to:

  • Olimpiada Teatralna (Sankt Petersburg, 2019),
  • FiraTàrrega (Tarrega, 2018),
  • Chalon dans la rue (Chalon-sur-Saône, 2018),
  • Nous La Rue (Montreal, 2017),
  • Sziget Festival (Budapeszt, 2017),
  • Sibiu International Theatre Festival (Sibiu, 2017),
  • Seoul Street Arts Festival (Seul, 2016),
  • Tbilisi International Theatre Festival (Tbilisi, 2016),
  • The New York International Fringe, (Nowy Jork, 2016),
  • Greenwich & Docklands International Festival (Londyn, 2016).

Nagroda Tony’ego Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego na Babel Fast w Targoviste/Rumunia w 2016 roku.

Przedstawienie bez tekstu, z ilustracją muzyczną (kompozycje wielu autorów muzyki filmowej i popularnej, klasyki, rapu i pop).
 

Więcej o spektaklu przeczytacie na stronie Teatru KTO.
Polecamy gorąco Państwa uwadze! Nie przegapcie! Wstęp wolny!

smiley  smiley  smiley


Teatr KTO z Krakowa jest partnerem leszczyńskiego Teatru - wspólnie zrealizowaliśmy spektakl SŁONECZNI CHŁOPCY, na który serdecznie zapraszamy Państwa we wrześniu.

Realizatorzy

Scenariusz, opracowanie muzyczne, reżyseria Jerzy Zoń
Koncept masek Spitfire Company
Projekt masek Joanna Jaśko-Sroka
Wykonanie masek Modelatornia Agnieszka Szarejko
Scenografia, kostiumy Joanna Jaśko-Sroka
Ruch, choreografia Eryk Makohon

Obsada Karolina Bondaronek, Paulina Lasyk/Agata Łabno, Grażyna Srebrny-Rosa, Justyna Wójcik, Marta Zoń/Monika Daukszo, Sławek Bendykowski/Marcin Dąbrowski, Bartek Cieniawa/Krzysztof Cybulski, Paweł Monsiel/Krzysztof Tyszko, Michał Orzyłowski

PEREGRINUS

Galeria zdjęćPrzejdź na stronę: Logo - Instytucja Kultury Miasta LesznaPrzejdź na stronę: Logo - SWWPrzejdź na stronę: Logo - Lexus

Stopka

Zamknij