Teatr Miejski w Lesznie

Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka


Menu główneKONCERT – Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa

8 listopada 2017
19 listopada 2017 r. godz. 20:00
Skład zespołu Nocna Zmiana Bluesa:
  • Sławek Wierzcholski – śpiew, harmonijka ustna
  • Witold Jąkalski – slide gitar
  • Marek Dąbrowski – gitara akustyczna
  • Piotr Dąbrowski – gitara basowa
  • Grzegorz Minicz – bębny


W roku 2017 Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa świętuje 35 – lecie nieprzerwanej działalności artystycznej.

Od pierwszego koncertu w marcu 1982 w studenckim klubie „Imperial” w Toruniu do chwili obecnej, wierni wybranemu gatunkowi, nie ulegając modom ni trendom osiągnęli status grupy kultowej.

W dorobku mają dwadzieścia osiem wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King czy Blues Brothers. Tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych a nawet w Zimbabwe!

Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie ponad trzech dekad działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i wielu prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”. Jest też autorem muzyki do seriali telewizyjnych („Babilon.pl” reż. Wojciech Maciejewski i sztuk teatralnych („Tajemnica Tomka Sawyera” reż. Giovanni Castellanos:


Także autorem ilustracji muzycznych do popularnych seriali TV, jak „Ojciec Mateusz:, „Rodzinka.pl” czy „Rok na działce”.

Wśród autorskich płyt wydanych przez Sławka, znajdują się CD „Ciśnienie” z towarzyszeniem grupy Dżem, „Piątek wieczorem z Wojciechem Karolakiem oraz CD „Samotna kolacja” z Krystyną Prońko. Sławek grał też gościnnie na płytach takich wykonawców, jak m.in. Maanaam, Majka Jeżowska, Zdrowa Woda.

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Mają swoje zasłużone miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej i hasła w encyklopediach. O Sławku napisano też kilka prac magisterskich i licencjackich oraz dwie książki: „Chory na bluesa” autorzy: Jan Skaradziński i Mariusz Szalbierz” oraz „Chory na bluesa. Przypadek Sławka Wierzcholskiego” autorstwa dr. Mirosława Pęczaka.

Nocnej Zmianie Bluesa poświęcone są trzy telewizyjne filmy dokumentalne emitowane w programach ogólnopolskich: „Sekrety przedświtu” reż. Grzegorz Styła (1990), „Zawsze wygra blues” reż Jerzy Krysiak (1996) oraz „Chory na bluesa” rez. Hubert Gorczyca 2016.

Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Prowadził też kursy gra na tym instrumencie w Programie 2 TVP. Jest endorserem (twarzą) firmy Hohner: http://de.playhohner.com/kuenstler/slawek-wierzcholski/, która w roku 2012 uhonorowała go „Kryształową harmonijką”.

Sławek, jako pierwszy i jedyny muzyk zagrał na harmonijce hejnał z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie transmitowany na cały kraj 1 kwietnia 2015 r.


Jest aktywnym dziennikarzem radiowym – przez dwanaście lat zrealizował w Programie 3 Polskiego Radia 1500 (!) autorskich audycji, m.in. w takich cyklach jak: „Blues w pigułce”, „Bluesełka”, „Z bluesowej kolekcji Marii Jurkowskieiej” i in. Przez ponad dziesięć lat prowadził w warszawskim „Radiu dla Ciebie” audycje „Okolice bluesa”. Obecnie, od dwóch lat prowadzi audycję „Korzenie i owoce” w Programie 2 Polskiego Radia: https://www.facebook.com/Korzenie-i-owoce-Audycja-S%C5%82awka-Wierzcholskiego-1543365429238404/

Sławek udziela się też jako dziennikarz prasowy, publikując w kwartalniku „Twój blues” a wcześniej przez kilka lat w „Jazz Forum”).

Sławek Wierzcholski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu „Harmonica Bridge” https://www.facebook.com/HarmonicaBridge w Toruniu, który od szesnastu lat prezentuje światową czołówkę wirtuozów gry na harmonijce.

Jest aktywnym działaczem społecznym: od 29 lat członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, od kilku kadencji wiceprezesem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP http://www.sawp.ploraz wiceprezesem Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów ZAKR www.zakr.pl

Za swe zasługi i osiągnięcia artystyczne, Sławek został uhonorowany srebrnym medalem „Gloria Artis”, medalem „Thorunium”, odznaką honorową ZAIKSu, otrzymał nagrody „Teleexpresu” i Programu 3 Polskiego Radia. W uznaniu dokonań artystycznych otrzymał honorowe obywatelstwo Rawy Mazowieckiej oraz miasta i gminy Leśna.

Dalsze informacje:
https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awomir_Wierzcholski
http://www.nocnazmianabluesa.plPrzejdź na stronę: Logo - Instytucja Kultury Miasta LesznaPrzejdź na stronę: Logo - SWWPrzejdź na stronę: Logo - Lexus

Stopka

Zamknij