Teatr Miejski w Lesznie

Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka


Menu główneJAZZ W TEATRZE – KONCERT Judy Niemack & Kuba Stankiewicz International Jazz Trio

11 stycznia 2018
{n_title2}
Niedziela 21 stycznia 2018 r. godz. 20:00. Bilety w cenie 40 zł
Judy Niemack
Śpiewała w chórze kościelnym od siódmego roku życia. Zdecydowała się na profesjonalną karierę w śpiewaniu w wieku 17 lat, a wkrótce po spotkaniu z Warne Marsh, która zachęciła ją do eksploracji jazzu. Studiowała jazz w Pasadena City College, a później w New England Conservatory of Music i Cleveland Institute of Music. Jej debiutancki album został wydany w 1977 roku; nagrała kilka albumów pod własnym nazwiskiem, oprócz pracy z Tootsem Thielemans, Jamesem Moodym, Lee Konitzem, Clarkem Terry, Kenny Barronem, Fredem Herschem, Kennym Wernerem, Joe Lovano, Eddiem Gómezem i The Riverside Depression Jazz Orchestra. Wielokrotnie koncertowała w Europie, a także uczy muzyki. W 1987 roku, mieszkając w Nowym Jorku, Niemack poznał Jeanfrançois Prins, gitarzystę jazzowego z Brukseli w Belgii. W 1991 roku zaczęli się poważnie spotykać, a w 1995 roku razem przenieśli się do Berlina, gdzie uczył na gitarze na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie, a ona stała się pierwszym instruktorem głosu jazzowego w Niemczech, uczyła w Hochschule für Musik „Hanns Eisler „. Para wyszła za mąż 4 kwietnia 1998 r. W Nowym Jorku i wróciła do Berlina, gdzie uczyła takich uczniów jak Dominique Lacasa.

Tina Raymond
Ukończyła California Institute of the Arts, gdzie studiowała dwa kierunki – muzykę afrykańską oraz perkusję jazzową i szybko zyskała sobie miano niezwykle kreatywnej, pierwszoligowej amerykańskiej perkusistki. Występowała między innymi z takimi wykonawcami, jak Bobby Bradford, Bennie Maupin, Emil Richards, Art Lande, czy Vinny Golia.

Kuba Stankiewicz
Od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. W drugiej połowie lat 80. grał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, potem z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego (płyty Open i Song Of Innocence). W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), gdzie zostałbwyróżniony Nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Z działalności amerykańskiej Stankiewicza warto także przypomnieć jego współpracę z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandleadera Artiego Shawa. Po powrocie do kraju zakłada kwartet z Henrykiem Miśkiewiczem, Adamem Cegielskim oraz Cezarym Konradem, i nagrywa w 1993 roku płytę Northern Song (wybraną przez czytelników Jazz Forum Płytą Roku), potem współtworzy formację Traveling Birds (Darek Oleszkiewicz, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Cezary Konrad), której nagrania (Traveling Birds Quintet, 1994 i Return To The Nest, 1995) ugruntowały jego mocną pozycję na krajowej scenie.

Wśród innych muzyków, z którymi grał, warto wymienić Scotta Hamiltona, Arta Farmera (płyta Art In Wrocław), Sheilę Jordan, Janusza Muniaka, Tomasza Szukalskiego i Annę Marię Jopek. Pod koniec lat 90. powstaje nostalgiczny album „Ulice wielkich miast” z opracowaniami piosenek zmarłej w 1997 roku Agnieszki Osieckiej. A w kilka lat później bezprecedensowy na gruncie jazzu Chopin Songbook z jazzowymi ujęciami pieśni (osobno w wersjach polskiej i angielskiej), który zespół przedstawił także na festiwalu Jazz Jamboree w roku 2003 i po długiej przerwie ponownie w roku 2010 (kilkakrotnie) w ramach Roku Chopinowskiego (w tym również na festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie). W 2012 roku Kuba Stankiewicz nagrał autorski album Spaces, który otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. W lutym 2013 roku album został nominowany do dorocznej nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2013 w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa. W tym samym roku ukazała się jego solowa płyta z własnymi interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara.

W 2014 roku Kuba Stankiewicz dokonał w studio w Los Angeles – wraz z Peterem Erskine’m i Darkiem Oleszkiewiczem – nagrań na płytę z utworami Victora Younga. Krążek ukazał się nakładem wydawnictwa Warner Classics. W 2015 odbyła się w USA seria koncertów promujących album. Pianistyka Kuby Stankiewicza, choć wyrasta z klasycznych amerykańskich wzorów, częściej zmierza w stronę romantycznej liryki niż dynamicznych ekstremów. Jest to jednak w każdym wypadku rasowy jazz osadzony w przekonującym timingu, otwarty na partnerów. Kuba Stankiewicz w ostatnich latach w coraz większym stopniu zajmuje się działalnością pedagogiczną (w 2009 roku obronił doktorat na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a w styczniu 2016 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka), jest także wysoko cenionym specjalistą od muzycznych programów komputerowych. (Apple Certified Logic Trainer).

Wojciech Pulcyn
Kontrabasista, absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na wydziale jazzowym, oraz Policealnego Studium Jazzu im.Henryka Majewskiego w Warszawie, w klasie prof. Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 z zespołem Joint Venture (M. Tokaj, Ł. Żyta, M. Gawdzis) zdobył I nagrodę, wyróżnienie indywidualne, oraz wyróżnienie za kompozycję na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Z tym samym zespołem w 1997 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, oraz wyróżnienie na konkursie Zespołów Jazzowych w Hoeilaart (Belgia).

W 1998 z Triem Marcina Maseckiego zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie, oraz otrzymał wyróżnienie na Konkursie Zespołów Jazzowych Sarteano (Włochy). W 1999 z własnym zespołem New Orkestra zdobył III miejsce na Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Skomponował muzykę do spektakli: „Transatlantyk” Witolda Gombrowicza w wykonaniu Teatru Montownia, oraz „Krzywa wieża” Nadieżdy Ptushkiny w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej (Teatr na Woli). Był współautorem opracowania muzycznego do przedstawienia Magdaleny Warzechy „Halo?Kabaret?”.

Jako muzyk brał udział w spektaklach w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego „Nowe Bloomusalem” J. Joyce’a, „Wesele” St. Wyspiańskiego (Teatr Narodowy w Warszawie).

Od roku 2000-2016 członek kadry Miedzynarodowych Warsztatow Jazzowych w Puławach. 2014 – wykładowca w klasie gitary basowej i kontrabasu podczas pierwszych warsztatów Drum Camp w Kielcach. Współpracował m. in. z Piotrem Baronem , Ewą Bem, R. Borowskim, Imerem Demirerem, Wojtkiem Karolakiem, ”Audiofeling Band” Pawła Kaczmarczyka, z zespolem ”Kapela ze wsi Warszawa”, Erykiem Kulmem – ”Quintessence”, Slawomirem Kulpowiczem, Henrykiem Majewskim , Robertem Majewskim , Januszem Muniakiem , Maciejem Sikałą , Mateuszem Smoczynskim , Januszem Skowronem , Wojtkiem Staroniewiczem , Jarkiem Śmietaną , Tony Lakatosem, Michalem Urbaniakiem , Bobby Watsonem , J.”Ptaszynem” Wróblewskim, Izą Zając , Monty Watersem , K. Wolińskim. Obecnie współpracuje z zespołami: Kazimierz Jonkisz „Energy”, Rafał Sarnecki Quartet ,Piotr ‚Bocian’ Cieślikowski Trio , Gasperem Bertoncelj , Mariuszem Lubomskim, Weroniką Grozdew i kapelą do Szymanowskiego , Kuba Stankiewicz Trio , Danielem Kramerem , Olgą Boczar , Grażyną Auguścik , Bogdanem Holownią , Kevinem Mahoganym i Jarkiem WistemPrzejdź na stronę: Logo - Instytucja Kultury Miasta LesznaPrzejdź na stronę: Logo - SWW

Stopka

Zamknij