Spektakle

Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka


Menu główneIGRASZKI Z DIABŁEM wg Jana Drdy

IGRASZKI Z DIABŁEM wg Jana Drdy
 

Opis

"Igraszki z Diabłem" Jana Drdy, sztuka w stylu starych komedii czeskich z pierwszej połowy XIX wieku, powstała w czasie okupacji. Być może jako odpowiedź na mrok i grozę, okrutnej wojny. Czerpiąc z podań ludowych i pieśni ludu czeskiego, napisał Drda opowieść o tym, jak uczciwy chłop z czystym sumieniem nie musi się niczego na świecie obawiać, bo takiego zucha nawet piekło nie zmoże. Jest to bajka a zarazem poemat dramatyczny dla dorosłych, pełen  teatralnego wigoru i sympatycznych postaci - podobnych do figurek wyciętych z ludowych obrazków i odpustowych kramików z piernikami .Bohaterem   jest dzielny wysłużony wojak- Marcin  Kabat, uwikłany w przygodę z powodu dwóch, lekkomyślnych dziewcząt, które za cenę zdobycia mężów, podpisują "oblig piekielny";  z narażeniem życia ,wyrywa piekłu niedoszłe ofiary... A kiedy może go spotykać za to  nagroda najwyższa- prosi... o szczyptę tabaki do fajki. Ratuje natomiast od potępienia dwie inne dusze: dobrodusznego zbója oraz  obłudnego świętoszka. Bo Kabat posiada mądrość, dobroć - i wie, że istnieją łotrostwa, dla których nie ma zmiłowania, ale wie też, że ogrom win, wynika ze słabości natury ludzkiej i głupoty, a takie zawsze okupić można  pokutą i skruchą.

 

  Z przeróżnych motywów ludowych sporządzona komedia Drdy, ma sens życiowy, ale  jest także niepozbawiona politycznych aluzji... Bo przecież na ziemi wciąż, całe mnóstwo  "diabłów", podsuwających ludziom do podpisu różne "cyrografy"...Być może "Madejowe Łoże", którego przeląkł się w piekle dzielny wojak, pierwszy raz strachu doświadczając, stanowi symbol bezmiaru nikczemności i zbrodni; piekielnego spodlenia natury ludzkiej...

 

  Poza tym sztuka Drdy "oddycha" pogodą i optymizmem a bogactwo wątków i postaci daje okazję do stworzenia pierwszorzędnego widowiska, kipiącego życiem, grającego wieloma barwami, pulsującego wesołością i humorem, z którego można wydobyć wiele ludzkich, wciąż aktualnych, treści.. Czarty i anioły, niebo i piekło ani na chwilę nas nie odrywają od realnych ludzkich spraw. Motywy te Drda zastosował z dużym humorem, potraktował ironicznie i stworzył utwór sceniczny pełen uroku bajkowego świata i ludowej fantazji.

Realizatorzy

Reżyseria, muzyka Ewa Halatyn
Scenografia Grzegorz Zych
 
 

Obsada

        Marcin Kabat- weteran -  Grzegorz Zych

        Disperanda -królewna -  Magdalena Przybyłek

        Kasia- jej służąca -  Alicja Pospiech

        Belinda -  Aleksandra Czarnecka

        Omnimor -  Weronika Jaruga

        Scholastyk-pustelnik -  Leszek Szabłowski

        Teofil;Karborund -  Michał Cymerman

        Lucjusz -  Maciej Wajs              

        Sarka Farka ;Belzebub -  Maciej Stróżycki

        Solfernus -  Stanisław Muszyński

        Anioły -  Marcelina Furmaniak, Karolina Mikołajczak

IGRASZKI Z DIABŁEM wg Jana Drdy


Logo - Instytucja Kultury Miasta LesznaLogo - SWW

Partnerzy

Przejdź na stronę: Logo Ciesiółka Auto Group

Stopka

Zamknij