Teatr Miejski w Lesznie

Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Kontrast domyślny - klasyczna wersja serwisu

Wyszukiwarka


Menu główneTomasz Ritter - recital fortepianowy (LESZNO BAROK PLUS)

29 sierpnia 2021
29 sierpnia / godz. 19.00
recital fortepianowy

KUP BILET

 

W programie:

J. S. Bach - Sinfonia z II Partity c-moll BWV 826
Józef Elsner - Polonez E-dur na temat uwertury do opery Lodoiska Rudolpha Kreutzera
Vasily Karaulov - Wariacje na temat rosyjskiej pieśni
Jan Ladislav Dussek - Wariacje na temat pieśni Sherperds, I have lost my love
Karol Kurpiński - Polonez na temat Rule Britannia i God save the King
Franciszek Lessel - Fantazja C-dur op.8
Fryderyk Chopin - Ballada As-dur op. 47
Julian Fontana - Fantazja na motywach z opery Lunatyczka Belliniego op. 14
Franz Schubert / Ferenc Liszt - Die Doppelganger Die Junge Nonne Die Stadt c-moll Der Wanderer
Fryderyk Chopin - Nokturn c-moll op. 48 nr 1
Vincenzo Bellini / Fryderyk Chopin - aria Casta diva
Józef Nowakowski - Fantaisie brillante na motywach opery Linda di Chamounix Donizettiego op. 35

 

Tomasz Ritter – pianista / fortepianista / klawesynista

Interpid adventurer” – „Nieustraszony poszukiwacz przygód”. Taki przydomek zyskał Tomasz Ritter w magazynie „International Piano” po jego recitalu w Berlinie wiosną 2019 roku. Odkąd w wieku dziesięciu lat zasiadł w Pradze za fortepianem z czasów Mozarta, jego zainteresowania muzyczne – obok fortepianu współczesnego – rozszerzyły się na muzykę dawną oraz dawne instrumentarium: fortepiany historyczne, klawikordy, klawesyny.

We wrześniu 2018 roku został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie.
„Jego interpretacja jest wyjątkowa, niepowtarzalna” – pisał po konkursie jeden z recenzentów.

Jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in.:

  • IX Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2011, I nagroda i Rubinowa Szpila Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej).,
  • VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Młodych Muzyków w Enschede (2010, I nagroda i Nagroda Dziennikarzy).

W  roku 2017 otrzymał I nagrodę w kategorii klawesynu na konkursie Bachowskim w Koroliow (Rosja). W roku 2018 był nominowany do „Paszportów Polityki” w kategorii „Muzyka Poważna, a w roku następnym - do nagrody “Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii “Odkrycie roku”.

Edukację rozpoczął w rodzinnym Lublinie w Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego u Bożeny Bechty-Krzemińskiej. W 2008 został uczniem Iriny Rumiancewej-Dabrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie. W tamtym czasie wielkie znaczenie miały dla niego spotkania z Wiktorem Mierżanowem i Tatianą Szebanową. Równolegle zdobywał  doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z Petrem Šeflem z Pragi oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera, Urszuli Bartkiewicz (klawesyn), Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Steiera i Tobiasa Kocha (fortepiano) m.in. w ramach Dni Muzyki Dawnej w Esterháza na Węgrzech, w Royaumont we Francji i w polskich Radziejowicach.

Jego zainteresowania zaprowadziły go na studia na Wydziale Wykonawstwa Historycznego i Współczesnego w Moskiewskim Konserwatorium im. P. Czajkowskiego, które w 2019 roku ukończył z wyróżnieniem. Studiował pod kierunkiem Alexeia Lubimova (fortepian i fortepian historyczny), Marii Uspienskiej i Alekseja Szewczenki (klawesyn). Obecnie odbywa studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu u Huberta Rutkowskiego (fortepian, fortepian historyczny) oraz Menno van Delfta (klawesyn).

Brał udział w wielu festiwalach muzycznych: Chopin i jego Europa w Warszawie, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Rubinstein Piano Festival w Łodzi, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Chopin w barwach jesieni w Antoninie, Festiwal Braci Wieniawskich w Lublinie, Hudebni Festival Ludwiga van Beethovena w Teplicach (Czechy), Nohant Festival Chopin (Francja), Pianotune Festival w Hasselt i Maasmechelen (Belgia), Dekabrskije wieczera w Moskwie, Chopin-Festival Hamburg. Grał m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonia Varsovia, Orkiestrą XVIII wieku, Orkiestrą Historyczną, Bach Collegium Japan pod batutą Łukasza Borowicza, Iana Hobsona, Jerzego Maksymiuka, Grzegorza Nowaka, Dirka Vermeulena, Maasaki Suzuki.

 
Instytucja Kultury Miasta Leszna Instytucja współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego Bilety 24 Maskarada

Stopka

Zamknij