Spektakle

Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka


Menu główne



#TANGO1918 – Thriller o Powstaniu Wielkopolskim

Paweł Kamza
#TANGO1918 – Thriller o Powstaniu Wielkopolskim
Data premiery 26 stycznia 2019 (PRAPREMIERA)
 

Opis

Sztuka przenosi widza do rozgłośni radiowej, gdzie rozpoczyna się kolejny, normalny dzień pracy . Kawa, muzyka, blok reklamowy, telefony od słuchaczy… nic nie wskazuje na to, co się wydarzy… Katarzyna odbiera tajemniczy telefon od Ady. Dlaczego Ada dzwoni z budki telefonicznej? Co spowodowało, że znalazła się w Pankowej Knajpie na Kreuzbergu ? Co odkryła? Czy Katarzynie uda się jej pomóc ? Rozpoczyna się walka z czasem…

# Tango1918 to intryga, misternie spleciona z tajemnic, zbiegów okoliczności i niewyjaśnionych zdarzeń, które sięgają do czasów rodzącej się II Rzeczypospolitej, do czasów Pierwszej Wojny Światowej, wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jak w dobrym thrillerze, każda postać skrywa jakiś sekret, jakąś tajemnicę – zarówno dziennikarka śledcza Ada jak i jej szalona przyjaciółka Katarzyna, zwana przez wszystkich „Żużlową Ciotką Helenką”. Wielbiciele tego gatunku dostaną wszystko, co lubią: akcję trzymającą w napięciu połączoną z mroczną zagadką sprzed stu lat, a wszystko okraszone energią TANGA!!!

Spektakl realizowany przez:
  • Teatr Miejski w Lesznie
  • Wielkopolskie Stowarzyszenie Niewidomych w Poznaniu
  • Projekt współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w ramach zadania publicznego pod nazwą: Listy, nie-bajki o Powstaniu Wielkopolskim – czyli teatralny projekt familijny
Więcej informacji znajdziecie Państwo TUTAJ.

Realizatorzy

Tekst i reżyseria Paweł Kamza
Scenografia i kostiumy Izabela Kolka
Muzyka Paweł Moszumański
Reżyseria ruchu Witold Jurewicz, Marlena Bełdzikowska
Reżyseria światła / asystent reżysera Sebastian Nowicki

Obsada

ADA – dziennikarka śledcza w Dziale Kultura – Izabela Noszczyk
KATARZYNA – dziennikarka w Dziale Sportowym – Edyta Torhan

Wokół spektaklu

Trochę nawet futuro

"#Tango 1918" - reż. Paweł Kamza - Teatr Miejski w Lesznie Przed kolejną (już 26-tą) Premierą Teatru Miejskiego w Lesznie nagłówki krzyczały: "Historia lokalnego romansu na afiszu w Lesznie!", "Pierwszy trihller historyczny!", "'Żużlowe' Powstanie wielkopolskie"!

Okazuje się, iż Poznaniak, Paweł Kamza, reżyser i dramaturg znany z wielu scen w kraju napisał specjalnie dla Teatru w Lesznie sztukę z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości (jej realizacja współfinansowana m.in. UM Woj. Wielkopolskiego). Głównym wątkiem są rodzinne historie Pawła Kamzy: co ciekawsze fragmenty z życia jego dziadka, Tadeusza Karłowskiego (ur. 1893 zm. 1936r.) uczestnika I wojny światowej i Powstańca Wlkp (m.in. wyzwalał Jutrosin), pochodzącego z pow. Rawicz (Sielec Stary, Piaski k. Dłoni). Dowiadujemy się o jego losach na froncie i wielkiej miłości do Niny, malarki. Ale to nie jedyny wątek, spektakl jest wielowarstwowy.

Akcja rozpoczyna się współcześnie, (trochę nawet futuro) w Studiu Radia „Tango1918", gdzie szefuje.. "sztuczna inteligencja". Normalny dzień, kawa, telefony itd. i nagle ...wkraczają wątki historyczne. Nie zdradzając całej fabuły dość powiedzieć, że przerażające fakty dot. ofiar I-wojny światowej, informacje o Powstaniu Wlkp w regionie zostają wykrzyczane przy warkocie motorów (lub tupocie wojskowych butów) ustami radiowej dziennikarki sportowej Katarzyny (na codzień reporterki ze stadionów żużlowych, zwanej przez słuchaczy „Żużlową ciotką Halinką"). To spore zaskoczenie, że można i tak, no ale jesteśmy w Lesznie! Są też (skoro to thriller) wątki szpiegowskie, jest Berlin teraz, jest poszukiwanie śladów dobrego Niemca Ottona i polskich pamiątek (Listów/płyt) sprzed 100 lat, ktoś kogoś śledzi, jest tajemniczy wypadek samochodowy dziennikarki, walka z czasem... To wszystko pokazane na małej scenie, bez zmiany scenografii! a przecież fizycznie grają jedynie dwie aktorki i... Głosy! Głosy zza sceny. Mamy więc metalową Katarzynę (brawurowa Edyta Torhan), jej szefa (Głos Robota) oraz ojca, uczestnika wojen min. w Wietnamie (też Głos). Obok Katarzyny, jakby za szybą (bo niby cały czas jest w Berlinie) gra Ada, druga reporterka Radia z działu Kultura (niezrównana Iza Noszczyk) i jej Syn Norbert, (w szpitalu akurat), pasjonat gier komputerowych, znawca kodów, szyfrów (też tylko Głos). Wszyscy oni nieustannie łączą się wzajemnie telefonicznie, stąd widz ma wrażenie, że aktorów jest na scenie wielu. W ogóle jest bardzo szybko, głośno i kolorowo, atmosferę podgrzewa tytułowe tango. Dopiero gdy wyraźnie wzruszone aktorki odczytują przejmujące fragmenty Listów pisanych z frontu, (a właściwie nagranych na winylowych płytach - TAD był gadżeciarzem) do swojej oblubienicy Niny <3 następuje wyciszenie, scenę zalewa fala romantycznej nostalgii...

Nie sposób pominąć genialnych rozwiązań scenografa i reżysera światła - kilkoma fatałaszkami i akcesoriami mieszczącymi się w dwóch „kistach" (skrzyniach) aktorki odegrały sceny i obecne, i sprzed 100 lat, i te w Lesznie i te w Berlinie. Dzięki temu możliwe jest zagranie Spektaklu poza TM - w Domach Kultury ościennych miast Regionu, do których historia tu opowiedziana nawiązuje (Jutrosin, Miejska Górka, Bojanowo).

I na koniec pytanie - jak w tym zagęszczeniu wątków (historycznych, kryminalnych i rodzinnych), dialogów, tajemniczych szyfrów itd. odnajduje się widz? Młodszy z pewnością będzie zafascynowany żargonem informatycznym, tempem, radiowością przekazu oraz Katarzyną, wielką fanką tut. Królowej Sportu - żużla. Starszy widz – trochę może się w tym pogubić, za to zachwyci się jak nic historią romansu „w starym stylu", opowieścią o zwycięskich walkach w kraju i w regionie oraz muzyką (Tango na przemian z powstańczymi Kolędami). A wszystkich - jestem przekonana, dopadnie refleksja: co dziś dla nas znaczą tamte walki?... Po co właściwie nam ta WOLNOŚĆ?...

I właśnie to nieuchronne zatrzymanie... czasem gorzka zaduma moim zdaniem stanowi największy walor tej Sztuki... Rzecz obowiązkowa dla młodzieży. A ja dziękuję Reżyserowi, dziękuję ci kochany Teatrze, że dbasz o mój rozwój i o każdego widza.

Ewa K. Klejewska
Dziennik Teatralny
22.03.2019

 
Krótki materiał zrealizowany przez TVP Poznań obejrzycie TUTAJ.
#TANGO1918 – Thriller o Powstaniu Wielkopolskim

Galeria zdjęć

Video



Logo - Instytucja Kultury Miasta LesznaLogo - SWW

Partnerzy

Przejdź na stronę: Logo Ciesiółka Auto Group

Stopka

Zamknij