Spektakle

Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka


Menu głównePrzy drzwiach zamkniętych

Jean Paul Sartre
Przy drzwiach zamkniętych
Data premiery 16 czerwca 2018
 

Opis

Do dziwnego pokoju trafia trójka bohaterów: mężczyzna (GARCIN) oraz dwie kobiety (INEZ, ESTELLE). Nic ich nie łączy, są w różnym wieku i nie wiedzą, dlaczego znaleźli się razem. Tajemnicę potęgują pojawiające się nagle dziwne dźwięki i przedmioty. Szybko okazuje się, że pokój nie jest zwykłym pokojem, lecz pełną zagrożeń pułapką, z której nie można się wydostać. Między bohaterami rozpoczyna się wzajemna walka o przetrwanie, zbrodnia wisi w powietrzu. Czym tak naprawdę jest ten pokój? Jakie sekrety skrywają bohaterowie? Kto będzie zwycięzcą w tej tragikomicznej grze, której stawką nie jest życie, lecz… wizerunek w oczach Innego? Spirala szaleństwa sięga zenitu…

Sartrowa teza „Piekło to Inni” zyskuje nowy współczesny kontekst. W czasach medialnego chaosu informacyjnego, to nie FAKTY stanowią publiczną wartość, lecz ich interpretacje. Realna motywacja czynu oraz jego skutki mniej rzutują na reputację w społeczeństwie niż wykreowany sztucznie wizerunek danej osoby. W jednej chwili zdjęcie lub news opublikowane na Facebooku mogą uczynić kogoś sławnym lub skazać go na powszechną pogardę. Wizerunek stał się sakralną ikoną – głównym pożądanym celem, zapewniającym pozycję w grupie.

Takie zasady gry prowokują do ekspansji egoizmu podkręcanej brakiem poczucia własnej wartości. Popełniane zło wywołuje wyrzuty sumienia, ale jedyną ucieczką od nich jest znowu opinia Innego. Czy z zamkniętego kręgu strachu istnieje wyjście? Jak odkryć w sobie prawdziwe Ja?

Realizatorzy

Reżyseria Sebastian Chondrokostas
Przekład Barbara Grzegorzewska
Scenografia, kostiumy i reżyseria świateł Urszula Bartos

Obsada

Estelle - Alicja Pietruszka
Inez - Dorota Kamińska
Garcin - Karol Wróblewski / Piotr Ligienza
Przy drzwiach zamkniętych

Galeria zdjęć
Przejdź na stronę: Logo - Instytucja Kultury Miasta LesznaPrzejdź na stronę: Logo - SWW

Stopka

Zamknij