Teatr Miejski w Lesznie

Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka


Menu główne



MÓJ BOSKI ROZWÓD wkrótce na naszej scenie!

5 marca 2020
{n_title2}
Miło nam poinformować, że kilka dni temu rozpoczęły się próby do sztuki MÓJ BOSKI ROZWÓD Geraldine Aron w reżyserii Zbigniewa Rybki. W roli Angeli wystąpi aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Cecylia Caban.
Wybór monodramu do realizacji zawsze niesie z sobą pewien element ryzyka, związanego z trudnością tej formy. W sztuce wieloobsadowej rzeczywistość sceniczna z jej napięciami, emocjami, tematami, budowana jest pomiędzy działającymi postaciami. Ich relacje utrzymują zainteresowanie widowni na właściwym poziomie. W monodramie aktor pozostaje z tym wyzwaniem sam. Nie może ani na moment się wyłączyć. To wymaga wielkiej koncentracji i świetnej aktorskiej kondycji. Sądzę, że te cechy decyzują o tym, że nie każdy aktor może monodram z powodzeniem zagrać.
Myślę, że „Mój boski rozwód” warto zobaczyć w głównej mierze dla aktorstwa. Cecylia gra w nim kilkanaście postaci, których sceniczne życie trwa czasami tyle, ile wypowiadana kwestia – zdanie, równoważnik zdania. Z punktu widzenia warsztatu aktorskiego taka wielokrotna metamorfoza, połączona z całkowitą zmianą nastrojów, tempa i tonacji, jest naprawdę bardzo trudna. Z drugiej strony, jeśli aktor podoła zadaniu, obserwowanie tych przeobrażeń może być wielką przyjemnością dla publiczności.
Razem z Cecylią staramy się, by Angela była przede wszystkim prawdziwa, by była to osoba z krwi i kości. Chcemy pokazać w spektaklu kawałek życia, opowiedzieć historię, która niesie cały wachlarz emocji: od bólu, przez chwile załamania, po momenty zabawne, wręcz śmieszne, dające odprężenie i niezbędny dystans. Mam nadzieję, że widzowie pokochają Angelę i polubią tę sztukę za tę właśnie prawdę i za happy end.
W żadnym razie nie traktuję tego tekstu jako „kobiecego”. Jest w tym samym stopniu kobiecy, co męski. To awers i rewers tego samego medalu. Jeden świat oglądany z różnych punktów. Przez całe życie uczymy się akceptacji ich odmienności, inności. Na prawach równych z naszymi. Bo przecież te spojrzenia nie mogą bez siebie istnieć. Odgadywanie partnera jest istotą bycia razem. Jest częścią wzajemnej fascynacji, ale i stresu. Uniesień, ale i kłopotów… Najtrudniejszy moment w pracy reżysera? Kiedy mój sposób widzenia rzeczywistości scenicznej nie do końca zbieżny jest z działaniami aktora. Trzeba wtedy szukać najlepszego, najbardziej przekonującego wyjaśnienia moich intencji. Nie powtarzać tego samego argumentu, ale wpaść na właściwy, który pozwoli pokonać przeszkodę: odnaleźć skuteczną ścieżkę porozumienia z aktorem i osiągnąć zakładany cel… Za to nie ma niczego przyjemniejszego niż moment, w którym sugestie reżyserskie przekładają się na środki aktorskie. To ogromna frajda patrzeć, jak wyobrażenia nabierają realnych kształtów i zaczynają układać się w całość. Tak na scenie, jak i w prawdziwym życiu.

Zbigniew Rybka
reżyser spektaklu



Logo - Instytucja Kultury Miasta LesznaLogo - SWW

Partnerzy

Przejdź na stronę: Logo Ciesiółka Auto Group

Stopka

Zamknij