Teatr Miejski w Lesznie

Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka


Menu główne



Leszno Barok Plus Festiwal 2020 - online

13 sierpnia 2020
Zapraszamy na nasz profil na Facebooku oraz kanał You Tube od 23 do 28 sierpnia codziennie o godz. 20.00 :)
Leszno Barok Plus to multidyscyplinarny przegląd najciekawszych zjawisk świata sztuki.Organizowanemu od 2015 roku Festiwalowi od pierwszej edycji towarzyszy motto „miasto pełne kultury”. Festiwal pomyślany jest jako święto muzyki, teatru, baletu i sztuk plastycznych.
Ośrodkiem zainteresowania twórców festiwalu, w tym jego Dyrektora Artystycznego, Rafała Kotomskiego, jest bowiem nie tylko muzyka i sztuka baroku, ale także prezentacja znakomitych dzieł, nierzadko odległych od siebie czasowo i bardzo zróżnicowanych gatunkowo.
Festiwal, w czasie swoich pięciu dotychczasowych edycji, gościł dziesiątki świetnych, utytułowanych nazwisk. Byli to m.in. Marco Beasley, Sophia Gulyak, Lukas Geniusas, Olga Pasiecznik, Liszt Ferenc Chamber Orchestra, Dmitry Sinkovsky, Tiburtina Ensemble, Arte dei Suonatori, Orkiestra Historyczna, Ensemble Peregrina, Anton Batagov, Adam Strug i wielu innych.
Wszystkim występującym artystom przyświeca jedna idea: dać ludziom piękno i radość z przeżycia chwil, których się nie zapomina!

Jest to inicjatywa wyjątkowa, wyróżniająca Leszno spośród organizatorów wydarzeń kulturalnych.
Leszno Barok Plus Festiwal to projekt trochę "nieobliczalny", jeśli chodzi o kwestie repertuarowe. Pozwala to uniknąć rutyny i nudy, i daje twórczy imperatyw do stałego progresu. Poza tym ważnym jego atutem jest odkrywanie nowych przestrzeni do grania, wystawiania spektakli, zarówno w architekturze leszczyńskiego Starego Miasta, jak i całej przestrzeni urbanistycznej miasta; ukazanie ogromnego potencjału kulturowego i kulturotwórczego tych miejsc tworzących barwną przeszłość i atrakcyjną teraźniejszość Leszna.

W trakcie poprzednich edycji Leszno Barok Plus pojawiało się z muzyką w różnych zakątkach miasta. Głównie na Starówce, gdzie wciąż żywe i piękne są ślady barokowej historii Leszna. Koncerty odbywały się już we wszystkich staromiejskich świątyniach – p.w. św. Mikołaja, św. Jana Chrzciciela, Św. Krzyża, w kościele ewangelicko-augsburskim. Oprócz sceny Teatru Miejskiego festiwalowe wydarzenia prezentowano także w Miejskim Ośrodku Kultury, Wieży Ciśnień, Pałacu Sułkowskich, dawnej synagodze – obecnie Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego.
Festiwal od początku cieszy się sporym powodzeniem wśród publiczności.
W tym roku - z uwagi na sytuację epidemiczną - jego odsłona będzie inna, wirtualna. Zaprosimy Państwa na koncerty i spektakle, które odbędą się w sieci. Będzie na pewno inaczej, ale przecież nie znaczy to wcale, że mniej interesująco.


Zapowiedź Leszno Barok Plus Festiwal 2020 online


Repertuar Leszno Barok Plus Festiwal 2020 przedstawia się następująco:

niedziela 23.08.2020, godz. 20.00
Dominika Małecka, Mateusz Małecki, Katowice

skrzypce barokowe - w programie kanony oraz fragmenty sonat skrzypcowych Georga Philippa Telemanna

poniedziałek 24.08, godz. 20.00
Roksolana Chraniuk i Mai Yakushiji, Berlin
- recital pieśni:
- Vasyl Barvinsky - "Misjatsju, knjazju" (Princely Moon), "Kołysanka" (Lullaby), "Vechorom v khati" (At Home in the Evening), "V lisi" (In the Forest)
- Gustav Mahler - z “Czarodziejskiego rogu chłopca" - "Wer hat dies Liedlein erdacht?" (Kto wymyślił tę piosneczkę?), "Rheinlegendchen" (Powiastka o Renie), "Wo die schönen Trompeten blasen" (Tam, gdzie grają piękne trąbki), "Urlicht" (Praświatło)

wtorek 25.08, godz. 20.00
Loutky bez hranic, Praga - "Opowieści małej Lupitiny González",
reż./muz. Dora Bouzková, wyk. Dora Bouzková (muzyczny spektakl lalkowy)
Spektakl zrealizowany w niezwykle oryginalnej formie. Operujący nieoczywistymi narzędziami teatru lalkowego, opowiada o trudnym problemie śmierci. Temat potraktowany został przez twórców z wyjątkową wrażliwością, dystansem i humorem. Przy całej świadomości złożoności emocji, jakie towarzyszą przemijaniu i odchodzeniu, zbliża widzów do samej istoty problemu. Pogodnie oswajając dramat śmierci, przypomina nam, że to naturalna część naszego życia.

środa 26.08, godz. 20.00
Atma String Quartet, Warszawa
- w programie:
- Stanisław Moniuszko – I Kwartet smyczkowy d-moll
- Andrzej Panufnik – III Kwartet smyczkowy "Wycinanki"
- Karol Szymanowski – II Kwartet smyczkowy

czwartek 27.08, godz. 20.00
Teatr Miejski, Leszno - Peter Turrini "Siedem sekund wieczności"
, reż. Z. Rybka, wyk. Katarzyna Jamróz (muzyczny monodram poświęcony postaci Hedy Lamarr)
Sztuka Turriniego to rzecz o faustowskim pragnieniu wiecznej młodości i nieśmiertelności, o dążeniu do sławy, o rozpaczy i niepohamowanej woli przetrwania, o ucieczce od naznaczonej traumą przeszłości. I o tym, jak doświadczenie kształtuje naszą postawę wobec świata, staje się przyczyną życiowego sukcesu lub klęski.

piątek 28.08, godz. 20.00
Dmitry Sinkovsky i Elena Davidova, Moskwa

skrzypce barokowe - w programie:
- J. S. Bach - Sonata g-moll
- J. M. Leclair - Duet b-dur i Duet g-moll
- J. S. Bach - Partita e-dur


Oprócz niewątpliwych rarytasów muzycznych i spektakli teatralnych w tej edycji zobaczycie Państwo także piękne obrazki z naszego miasta. Serdecznie Państwa zapraszamy!


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Video



Logo - Instytucja Kultury Miasta LesznaLogo - SWW

Partnerzy

Przejdź na stronę: Logo Ciesiółka Auto Group

Stopka

Zamknij