Teatr Miejski w Lesznie

Przejdź do: Wersja kontrastowa
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka


Menu główne7 sekund wieczności

Peter Turrini
7 sekund wieczności
Czas trwania 80 min. (bez przerwy)
Data premiery 29 listopada 2019 (PRAPREMIERA POLSKA)
 

Opis

Siedem sekund. Tyle na ekranie trwa obraz biegnącej przez las nagiej kobiety. Tyle wystarczyło, żeby Hedy Lamarr przeszła do historii kina i by na całą wieczność została zredukowana do tej jednej jedynej filmowej sekwencji.

Niezwykły życiorys Lamarr stanowić mógłby kanwę dla hollywoodzkiej superprodukcji. Śliczna dziewczyna, którą okrzyknięto „najpiękniejszą kobietą świata”, urodzona w Wiedniu w żydowskiej rodzinie jako Eva Hedwig Kiesler, o aktorstwie marzyła od zawsze. Świat usłyszał o niej w 1933 roku dzięki roli w filmie „Ekstaza”, w którym jako pierwsza aktorka w dziejach kina wystąpiła nago na ekranie. Przez pełne siedem sekund…

Była kobietą wszechstronnie uzdolnioną, seksskandalistką, gwiazdą Hollywood, żoną faszyzującego producenta broni, a także błyskotliwą i niezwykle inteligentną damą, geniuszem technicznym (jej zawdzięczamy m.in. technologię, która znalazła zastosowanie w systemach telefonii komórkowej, bluetooth czy wi-fi).

Jeden z najważniejszych austriackich dramaturgów, Peter Turrini postacią Hedy Lamarr interesował się od lat. „7 sekund wieczności” – poetycka opowieść o losach „najpiękniejszej kobiety świata” jest jego hołdem złożonym tej niezwykłej, wielowymiarowej, barwnej i pełnej sprzeczności postaci. Utwór – podobnie jak jego – bohaterka – wymyka się oczywistościom i stereotypom. Jest formą poruszającej intymnej spowiedzi, w której osamotniona i popadająca w obłęd kobieta próbuje poskładać swoją rozpadającą się tożsamość. Opowiada swoje życie obrazami. Tak jak było. Lub jak mogło być…

Sztuka Turriniego to rzecz o faustowskim pragnieniu wiecznej młodości i nieśmiertelności, o dążeniu do sławy, o rozpaczy i niepohamowanej woli przetrwania, o ucieczce od naznaczonej traumą przeszłości. I o tym, jak doświadczenie kształtuje naszą postawę wobec świata, staje się przyczyną życiowego sukcesu lub klęski.

Śmiech i ironia, szyderstwo i błaganie, odwaga i ból, blask świateł i samotność, życie i umieranie – wszystko to składa się na przejmujące… siedem sekund wieczności. Serdecznie zapraszamy!

Realizatorzy

Przekład i opracowanie Piotr Szalsza
Reżyseria Zbigniew Rybka
Scenografia Wojciech Stefaniak
Kostiumy Zofia de Ines
Opracowanie muzyczne, aranżacje Jerzy Kluzowicz

Obsada

Hedy Lamarr Katarzyna Jamróz
7 sekund wieczności

Galeria zdjęć


fot. Beata Ciesielska

VideoPrzejdź na stronę: Logo - Instytucja Kultury Miasta LesznaPrzejdź na stronę: Logo - SWW

Stopka

Zamknij